Povodom Svjetskog dana voda, koji se obilježava 22. ožujka, skrećemo pozornost na važnost zaštite ledenjaka, posebno u nama bliskoj Europi. Ledenjaci nisu samo spektakularni prirodni fenomeni, već ključni rezervoari pitke vode i bitan dio planinskih ekosustava.
Povlačenje europskih ledenjaka i utjecaj na pitku vodu
U posljednjim desetljećima europski ledenjaci se suočavaju s ubrzanim povlačenjem, što ima dalekosežne posljedice na okoliš i ljudske aktivnosti. Alpski ledenjaci su, primjerice, od 1850. do 1980. godine izgubili trećinu svog obujma i polovicu mase, a taj trend se nastavlja.
Ledenjaci su prirodni rezervoari koji pohranjuju vodu tijekom hladnih razdoblja i otpuštaju je tijekom toplijih mjeseci. Njihovo povlačenje smanjuje dostupnost vode, što izravno utječe na poljoprivredu, hidroenergiju i opskrbu stanovništva. Povlačenje ledenjaka također povećava rizik od poplava zbog nestabilnosti ledenjačkih jezera, što može dovesti do katastrofalnih posljedica za nizinske zajednice.
Povlačenje ledenjaka ima i izravne ekološke posljedice: promjene u vodnim tokovima utječu na staništa mnogih vrsta koje ovise o hladnim planinskim vodama. To može dovesti do smanjenja biološke raznolikosti i ugroziti opstanak određenih biljnih i životinjskih vrsta.
Ledenjaci oko Hrvatske
U posljednjih nekoliko desetljeća klimatske promjene dovele su do značajnog povlačenja ili potpunog nestanka nekoliko ledenjaka u blizini Hrvatske. Istovremeno, neki od preostalih ledenjaka pružaju priliku za posjetitelje zainteresirane za planinarenje, alpinizam i speleologiju.
Poznato je da su mnogi ledenjaci u Alpama pretrpjeli značajno povlačenje te su na granici nestanka. Triglavski ledenjak u Sloveniji, smješten ispod istoimenog najvišeg vrha Slovenije, pretrpio je drastično smanjenje površine i volumena tijekom posljednjih desetljeća. Iako još uvijek postoji, njegova budućnost je neizvjesna zbog kontinuiranog zagrijavanja.
Slična je situacija i s ledenjakom pod Skutom, čija je površina od 1950. do 2013. smanjena s 2.8 na svega 1.7 hektara. Za ilustraciju, ovaj ledenjak ima volumen od oko 80.000 m3 (podatak iz 2006.), a spada među najniže ledenjake u Alpama.
Gdje u blizini Hrvatske vidjeti prave ledenjake?
Unatoč smanjenju mnogih ledenjaka, nekoliko njih u blizini Hrvatske i dalje pruža otpor volatilnoj klimi i može nam pokazati sve posebnosti ledenjačkih ekosustava:
- Ledenjak Pasterze: Najveći ledenjak u Austriji je smješten ispod Grossglocknera, najvišeg vrha te zemlje. Pasterze je lako dostupan i popularan među planinarima i turistima. Posjetitelji mogu posjet spojiti s vožnjom po legendarnoj Großglockner-Hochalpenstraße kako bi došli do vidikovca s pogledom na ledenjak.
- Ledenjak Stubai: Smješten u Stubai Alpama, ovaj ledenjak je mjesto za gotovo cjelogodišnje skijanje i planinarenje. Regija je poznata po dobro označenim stazama i infrastrukturnim sadržajima prilagođenim posjetiteljima svih razina iskustva.
- Ledenjak Hintertux: Jedan od rijetkih ledenjaka u Alpama koji omogućuje skijanje tijekom cijele godine. Osim skijanja, područje je popularno i među planinarima i speleolozima zbog brojnih špilja i planinskih staza.
Prilikom planiranja posjeta ovim ledenjacima, obavezno provjerite trenutne vremenske uvjete i stanje na putevima, jer se ledenjaci kontinuirano mijenjaju zbog klimatskih uvjeta. Važno je i koristiti odgovarajuću opremu te – po potrebi – angažirati vodiče za aktivnosti na ledenjaku.
Sigurno kretanje po ledenjacima
Pri prelasku ledenjaka, posebno tijekom planinarskih i alpinističkih tura u navezu, specijalizirana oprema smanjuje rizik od padova u pukotine ili ozljeda prilikom kretanja preko nestabilnog ledenog terena. Donosimo pregled najvažnijih komada Petzl opreme za siguran prelazak ledenjaka.
Dereze
Petzl IRVIS – lagane i kompaktne dereze, idealne za umjereno tehnički zahtjevne ledenjačke ture. Prilagođene su različitim vrstama obuće za odličnu stabilnost na tvrdom ledu bez obzira na vaš izbor obuće.
Petzl VASAK – robusnije dereze prikladne za zahtjevnije ledenjačke uspone, sigurne čak i na strmijim dijelovima terena.
Cepini
Petzl GLACIER – lagan, tehnički jednostavan cepin idealan za klasične ledenjačke ture i planinarenje po ledenjacima. Cepin je jedino oruđe za zaustavljanje u slučaju pada!
Petzl SUM’TEC – tehnički cepin, kombinacija klasičnog i tehničkog oblika, posebno pogodan za zahtjevnije terene i mješovite puteve koje uključuju led i stijene.
Penjački pojas
Petzl ALTITUDE – ultralagan i kompaktan pojas dizajniran posebno za kretanje na ledenjacima i visokim planinskim terenima. Lagano se oblači i skida čak i uz dereze na nogama, što je velika prednost pri prelascima ledenjaka.
Petzl AQUILA – pojas pogodan za dugotrajnu uporabu, s većom udobnosti, osobito tijekom tehničkih uspona i dužih ruta.
Penjačka kaciga
Petzl METEOR – kaciga koja pruža optimalnu zaštitu uz minimalnu težinu, izvrsno ventilirana i prikladna za višesatno nošenje na ledenjacima, penjanju po ledu ili kombiniranim terenima.
Petzl BOREO – robusna kaciga, otporna na udarce od kamenja i leda, odlična zaštita tijekom zahtjevnih alpinističkih i speleoloških aktivnosti.
Karabineri i sprave za osiguranje
Petzl ATTACHE – kompaktan i lagan karabiner s automatskom bravicom, idealan za brzo i sigurno povezivanje prilikom kretanja u navezu.
Petzl REVERSO – sprava za osiguranje i absajl koja omogućava jednostavno kontroliranje užeta, čak i u složenim situacijama ili tijekom spašavanja.
Dodatni sigurnosni pribor
Uže Petzl RAD LINE – specijalizirano uže dizajnirano za kretanje po ledenjacima, izuzetno lagano i kompaktno, što olakšava nošenje tijekom višednevnih ekspedicija.
Petzl MICRO TRAXION – vrlo učinkovita kolotura za samospašavanje i izvlačenje iz pukotina.
Ne zaboravite!
Dan proveden na ledenjaku je prekrasno iskustvo koje najčešće završi snažnom željom za skorim povratkom. Ali ne zaboravite: prije svakog izlaska na ledenjak nužno je provjeriti tehničku ispravnost opreme, jako dobro poznavati načine njezine upotrebe te se dodatno educirati o tehnikama samospašavanja i kretanja u navezu. Kvalitetna i pravilno korištena oprema neka uvijek budu preduvjet bez kojeg ne izlazite na zahtjevan planinski teren!